750 TL ve üzeri Kargo Ücretsiz! 750 TL ve üzeri Kargo Ücretsiz! 750 TL ve üzeri Kargo Ücretsiz! 750 TL ve üzeri Kargo Ücretsiz!

Nerede O Eski Ramazanlar?

Tarih: 01.01.2024 13:24
Nerede O Eski Ramazanlar?
Ramazan ayı geldiği vakit en çok duyulan cümle şüphesiz “Nerde o eski Ramazanlar ah ah….” olur. Mutlaka etrafınızda, yanınızda yörenizde...
Ramazan ayı geldiği vakit en çok duyulan cümle şüphesiz "Nerde o eski Ramazanlar ah ah….” olur. Mutlaka etrafınızda, yanınızda yörenizde bir kişi bu cümleyi kullanarak eski ramazanlara duyulan özlemi dile getirir. Gün geçtikçe, yıllar akıp geçtikçe değişen neydi ki insanlarımız geçmişi anıp durmaya başladı? Ramazan ayı geçmişte olduğu gibi bugün de 11 ayın sultanı olarak anılıyor  ve aynı coşkuyla yaşanıyor. Tüm bunlara rağmen eskiye özlem bitmiyor. 

     Eski Ramazanlar da daha büyük bir özen, hoşgörü ve huzur ortamı bulunur, sokaklarda kadın erkek genç yaşlı oruç tutan tutmayan herkes büyük bir uyum içinde mutlu ve huzurlu bir Ramazan  coşkusu yaşardı. Bugünlerde huzur ortamı zaman zaman bozulsa da herkes kendi içinde yaşıyor Ramazan ayını. Özlem duyulan Ramazan aylarını esasında yine biz özlem duyanlar değiştirdik, farkında değiliz. 

     Komşuluk ve paylaşımın tavan yaptığı, nefis yemeklerin elden ele dolaştığı, sokaklarda uzun sofların kurulduğu, kalabalık iftar sofraları tam olarak özlenen o eski ramazanlarda hüküm  sürüyordu. Ee eski ramazanları yaşatmak bu kadar kolaysa ne diye yine yeniden deyip o geleneği, paylaşımı devam ettirmiyorsun? Sorarlar insana, dimi? Nitekim her sene bıkmadan soruyoruz :)  Şimdilerde sofraların bereketi kaçtı, insanlar Ramazanı daha küçük yaşamaya etrafındaki aç insanları düşünmeden yaşamaya başladı. Ah’lanmaya son verip o eski güzel kalabalık sofralara dönüş  yapma vakti geldi de geçiyor bile. 

     Aslında sorun sadece Ramazanlar değil. Sorun kişinin her daim geçmişe duyduğu özlem. Ne varsa bu geçmişte daimi olarak yeniden eskiye dönüp o dönemi yeniden yaşamak istiyor insanlar.  Halbuki insan, geçmişe dönüp o anı yeniden yaşamaya başladığında bir müddet sonra yine şikâyet edecek ve bu defa bulunduğu andan sıkılıp daha da geçmişe gitmeyi isteyecek. Sorun takvim  yapraklarının hızla düşmesinde değil, sorun kişinin ta kendisinde. Bir zamanlar şöyle güzeldi hayat böyle güzeldi ramazanlar diye nostalji yapıp eskiyi yad etmek varken bulunduğu anın güzelliğini  kaçıranlar var. Hem bugünü sevip hem de geçmişi özlemek mümkün oysa ki. 

 Velhasıl kelam, eski ramazanlar hala içimizde. Bugünün tadını çıkararak eskileri güzelce yad edebilir ve hala Ramazan ayının getirdiği güzellikleri doyasıya yaşayabiliriz. Eski ramazanlara dair yapılan geyik muhabbetlerin bile insana keyif veriyor olması ise işin muzip yanı. Huzurlu, mutlu, keyifli ve aile saadetiyle dolu bir Ramazan dileğiyle…

 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...